Łeba to nadmorski kurort zlokalizowany między jeziorami Łebsko i Sarbsko a brzegiem Bałtyku latem tętniące życiem i uwielbiane przez turystów m.in. ze względu na szerokie piaszczyste plaże nad otwartym morzem. Wzdłuż ujścia rzeki Łeby po obydwu stronach dwie promenady prowadzą aż do główek falochronów. Idąc wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Łeby mijamy port jachtowy, natomiast kawałek dalej przy zachodnim falochronie postawiony został metalowy Krzyż Nawigacyjny, pomnik upamiętniający wszystkich ludzi morza, którzy nigdy nie powrócili. Łeba ma duże tradycje rybackie, więc jest tu także port rybacki, gdzie wcześnie rano można kupić ryby z kutra. Atmosferę nadmorskiego miasteczka podkreślają XIX-wieczne niskie domki rybackie.
Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się ruchome wydmy, przez wielu nazywane Polską Saharą, bowiem wędrują one na wschód w kierunku Łeby z szybkością 3-10 m rocznie. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Łącka osiągająca wysokość nawet do 42 m n.p.m. Przesuwające się wydmy zasypały stare miasto Łeba oraz okoliczne wsie Chusta i Łączki. Ciekawostką jest fakt, że przed wybuchem II wojny światowej na wydmach odbywały się ćwiczenia słynnego Afrika Korps, czyli niemieckiego korpusu ekspedycyjnego.
W połowie drogi na wydmy napotkamy na wyrzutnię rakiet. Miejsce to tajny niemiecki poligon doświadczalny z 1940 r., gdzie testowano rakiety i różne bomby, które zrzucano na J. Łebsko. Większość budowli Niemcy wysadzili, przetrwał tylko jeden bunkier, w którym dziś znajduje się muzeum. Można zobaczyć tu np. szkła pancerne z okien bunkrów, lej startowy dla rakiet.
Dojazd do parkingu w miejscowości Rąbka, a dalej na wydmy można udać się 5 km pieszo lub meleksem.