+
Mierzeja Wiślana
Zwana często Bursztynowym Wybrzeżem to wąski skrawek lądu rozdzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej, położony jest na wschodnich krańcach polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Kto chce więcej dowiedzieć się o „bałtyckim złocie” powinien odwiedzić Muzeum Bursztynu w Stegnach. Można tam obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin, zobaczyć drzewo ociekające bursztynem, odkryć historię zaginionej Bursztynowej Komnaty. A w Kątach Rybackich swoje miejsce na ziemi odnalazła artystka bursztyniarka Danuta Burczik-Kruczkowska. Warto zajrzeć do jej Krainy Bursztynu i obejrzeć oryginalna biżuterię, a może nawet kupić nietuzinkową bransoletę.
W drodze do Krynicy Morskiej warto zwiedzić Muzeum Obóz Koncentracyjny Stutthof w Sztutowie. Był to pierwszy i najdłużej istniejący obóz tego typu na terenach dzisiejszej Polski. To tu rozpoczął się tzw. marsz śmierci czyli zarządzona przez nazistów ewakuacja więźniów obozu trwająca od 25 stycznia do 5 lutego 1945r., który pochłonął 11 tys. ofiar. Wśród najważniejszych jego zabytków znajduje się częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje również rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego.
Warto obejrzeć aktualnie realizowany projekt kanału żeglugowego na obszarze Skowronek, potocznie zwanego przekopem na Mierzei Wiślanej. Inwestycja ma na celu połączenie drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, a tym samym skrócenie dotychczasowej drogi przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o ok. 100 km.
W najbardziej znanej na Mierzei miejscowości Krynicy Morskiej warto obejrzeć jedyną działającą na Mierzei Wiślanej latarnię morską o wysokości 27 m. Można ją zwiedzać i podziwiać widok na całą Mierzeję, Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Można także przespacerować się jedna z najpiękniejszych ulic miasta - Ulicą Telexpressu. Ciekawostką jest, że Krynica i okolice należą do najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce.
Ostatnią w Polsce miejscowością są Piaski skąd już piechotą można dojść do granicy z Rosją - ok. 3 km.